BNSW Hoopfest

The Basketball NSW Hoopfest is a development tournament that will be run by Basketball NSW. The Hoopfest will give elite junior players the opportunity to compete against the best athletes from NSW Country, NSW Metro and ACT. The tournament also allows coaches and athletes to gain experience in high-level tournament play, preparing for potential involvement in future state teams. This event will also serve as an integral part of the selection process for the U18 State team programs.

Basketball NSW would like to congratulate the following athletes who have been selected into the U16 Metro boys and girls Hoopfest team list. More information will be sent over the next few weeks from the High Performance team.

U16 Metro Boys

First Name Family Name Association
Emmett Adair Norths Bears
Brian Ansuh-Yeboah Penrith Panthers
Oluwatomisin Ayodele-Osho Hills Hornets
Ismail Ayoubi Sydney Comets
Abdul Banse West Sydney Wolves
Lachlan Clague Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Jesse Edwards Sutherland Sharks
Thomas Evans Norths Bears
Joaquin Gonzalez Norths Bears
Steven Hall Bankstown Bruins
Marley Henare Sydney Comets
Andrei Honrada Hills Hornets
Christian Idris Sydney Comets
Brooklyn Illi Hills Hornets
Liam Isaako Bankstown Bruins
Sergej Jakovljevic Hills Hornets
Nicholas Kimball Manly Warringah Sea Eagles
Alexander Kirievsky Sydney Comets
Henry Lau Manly Warringah Sea Eagles
Charlie McBeath Bankstown Bruins
Kodhi McStraw Norths Bears
Ashton Munro Sutherland Sharks
Ariik Pech Norths Bears
Tiare Raukawa Penrith Panthers
Brandon Salis Norths Bears
Peter Tanevski Sutherland Sharks
Bailey Thom Hills Hornets
Danil Vasiliev Sydney Comets
Noah Webb Penrith Panthers
Benjamin Williams Norths Bears

 

U16 Metro Girls

First Name Family Name Association
Lily Austin Bankstown Bruins
Indigo Bell Norths Bears
Emilie Bessell Norths Bears
Freya Bijkerk Manly Warringah Sea Eagles
Opal Bird Manly Warringah Sea Eagles
Siennah-Lilly Bourke Penrith Panthers
Chloe Dix Manly Warringah Sea Eagles
Georgia Ell Norths Bears
Kira-May Filemu Bankstown Bruins
Erica Finney Norths Bears
Ella Gale Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Jessie-May Hall Bankstown Bruins
Zoe Jackson Penrith Panthers
Madison Kerry Sutherland Sharks
Lola Mactavish Sydney Comets
Lucy Mead Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Sophie Moore Norths Bears
Azaleeah Olopu Bankstown Bruins
Ruby Perkins Norths Bears
Holly Powell Hills Hornets
Anita Quigley Hills Hornets
Alana Reddy Manly Warringah Sea Eagles
Ellee Saab Penrith Panthers
Ava Scotter Manly Warringah Sea Eagles
Zenthia Stowers Norths Bears
Alex Tanner Norths Bears
Eleanor Trout Manly Warringah Sea Eagles
Sienna Tutani Camden Valley Wildfire
Abbey Vallance Bankstown Bruins
Aislinn Waller Sutherland Sharks

What: U16 & U18 Tournament
Where: Penrith Valley Regional Sports Centre
When: 4-7 January 2021
Cost: The cost of the athletes attending this tournament will be +/- $300 approx.

Please note players will need to find their own accommodation for the event, as these will not be live in camps.