Basketball NSW is pleased to announce the 2021 NSW U16 Country & Metro, Men’s and Women’s sides ahead of the U16 Australian Junior Championships. 

We would like to congratulate all selected athletes on their inclusion as they all look to continue their preparation for the tournament.

U16 Metro Men

First Name Surname Association
Jesse Edwards Sutherland Sharks
Thomas Evans Norths Bears
Kingsley Gyesi-Bisah Norths Bears
Steven Hall Bankstown Bruins
Christian Idris Sydney Comets
Charlie McBeath Bankstown Bruins
Ariik Pech Norths Bears
Brandon Salis Norths Bears
Bailey Thom Hills Hornets
Noah Webb Penrith Panthers

Reserves:

Emmett Adair Norths Bears
Abdul Hamid Banse West Sydney Wolves
Marley Henare Sydney Comets
Liam Isaako Bankstown Bruins
Henry Lau Norths Bears
Julian Reynolds Norths Bears

Head Coach: Will Lopez (Basketball NSW)
Assistant Coach: Will McFee (Manly Warringah Sea Eagles) 
Assistant Coach: Lachlan Lonergan (Sydney Comets) 
Team Manager: Carolyn Bennett (Bankstown Bruins) 

U16 Country Men

First Name Surname Association
Bradley Ballinger Illawarra Hawks
James Bartlett Batemans Bay Breakers
Sam Blain Port Macquarie Dolphins
Hudson Boocker Newcastle Hunters
Oliver Dyason Batemans Bay Breakers
Harry Harvey Newcastle Hunters
Tamatoa Isaac Maitland Mustangs
Angus Masters Hills Hornets
Preston McGill Byron Beez
Dylan Tea Central Coast Rebels

Reserves:

Charlie Caffery Maitland Mustangs
Tallis Evans Newcastle Hunters
Milo Fallows Illawarra Hawks
Noah Rowston Albury Cougars
Joshua Spark Illawarra Hawks

Head Coach: Tom Farrar (Illawarra Hawks)
Assistant Coach: Alvin Caoyonan (Byron Beez)
Assistant Coach: Tim Mallon (Newcastle Hunters)
Team Manager: Andrew Farrar (Illawarra Hawks) 

U16 Metro Women

First Name Surname Association
Lily Austin Bankstown Bruins
Emilie Bessell Norths Bears
Opal Bird Manly Warringah Sea Eagles
Kira-May Filemu Bankstown Bruins
Jessie-May Hall Bankstown Bruins
Azaleeah Oloapu Bankstown Bruins
Ruby Perkins Norths Bears
Alana Reddy Manly Warringah Sea Eagles
Eleanor Trout Manly Warringah Sea Eagles
Sienna Tutani Camden Valley Wildfire

Reserves:

Chloe Dix Manly Warringah Sea Eagles
Georgia Ell Norths Bears
Ella Gale Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Lucy Mead Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Abbey Vallance Bankstown Bruins

Head Coach: Tim Hill (Manly Warringah Sea Eagles)
Assistant Coach: Lara Scholz (Norths Bears) 
Assistant Coach: Blake McFarlane (Penrith Panthers) 
Team Manager: TBA

U16 Country Women

First Name Surname Association
Hannah Chicken Newcastle Hunters
Timeeka Coleman Griffith Demons
Jade Crook Albury Cougars
Lara Dobbins Maitland Mustangs
Keira Hudson Central Coast Rebels
Athiana Kelly Newcastle Hunters
Abbey McGregor Maitland Mustangs
Saffron Shiels Newcastle Hunters
Jess Stone Central Coast Rebels
Hope White Maitland Mustangs

Reserves:

Matilda Burns Maitland Mustangs
Hayley Eggleton Port Macquarie Dolphins
Charlotte Giles Illawarra Hawks
Claudia Hocking Albury Cougars
Jessica Weston Illawarra Hawks

Head Coach: Trevor Gallacher (Maitland Mustangs)
Assistant Coach: Kristy Bultitude (Maitland Mustangs)
Team Manager: Nicole McMahon (Port Macquarie Dolphins)

 

Australian U16 Junior Championships, 4-11th July 2021, Warwick Stadium Perth, Western Australia