Basketball New South Wales is pleased to officially announce the 2019 U18 Metro & Country Men’s/Women’s State Teams.

The Under-18 Australian Junior Championships and Kevin Coombs Cup will be held in Townsville, QLD from the 13th– 20th of April, 2019.

 

U18 Metro Men:

First Name Family Name Association
Ryan Abbott Sydney Comets
Biwali Bayles Sydney Comets
Clancy Bird Manly Warringah Sea Eagles
Kwabena Brefo Hills Hornets
Angus Lake Bankstown Bruins
Jack McWilliams Camden Valley Wildfire
Robert Moore Norths Bears
Benjamin Moult Hills Hornets
Joshua Pain Norths Bears
Michael Yoong Norths Bears

Reserves:

First Name Family Name Association
Max Dowling Manly Warringah Sea Eagles
Eoin Fitzgerald Hills Hornets
Angus Ole Sydney Comets
Ronny Kayrouz Sydney Comets
Matthew Wacher Sydney Comets

Head CoachJacob Jackomas (Sydney Comets)
Assistant Coach: Paul Mellett (Sydney Comets)
Assistant Coach: Ashley Henrisson (Bankstown Bruins)
Team Manager:  Nina Kormanyos (Sydney Comets)

U18 Metro Women:

First Name Surname Association
Riley Crawford Manly Warringah Sea Eagles
Alana Goodchild Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Catriona Henderson Manly Warringah Sea Eagles
Isabelle Morgan Norths Bears
Erica Pitman Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Millie Prior Manly Warringah Sea Eagles
Inez Tanoi Sydney Comets
Elles van der Maas Manly Warringah Sea Eagles
Daila Walker Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Holly Wills Manly Warringah Sea Eagles

Reserves:

First Name Surname Association
Piper Anderson Sydney Comets
Mia Bruce Sutherland Sharks
Zoey Miller Manly Warringah Sea Eagles
Gabriella Van Dyk Manly Warringah Sea Eagles
Mia Wellisch Norths Bears

 

Head Coach: Alek Horenko (Norths Bears)
Assistant Coach: Renae Garlepp (Norths Bears)
Assistant Coach: Tim Hill (Manly Warringah Sea Eagles)
Team Manager:  Mikaela Marsh (Norths Bears)

Metro High Performance Coach, Sam Gruggen said he is confident that the two selected Metro teams will progress extremely well through their final preparations ahead of the Australian Junior Championships and will be at their best, ready to take on the challenge of nationals.

“This group of Metro athletes has improved dramatically over the last two years, and I am optimistic that our two Metro sides will have a successful tournament,” Gruggen said.

 

U18 Country Men:

First Name Surname Association
Jay Cole Bathurst Goldminers
Philip Dopud Illawarra Hawks
Kaia Isaac Maitland Mustangs
Evan Kilminster Newcastle Hunters
Fletcher MacDonald Illawarra Hawks
Harry Morris Illawarra Hawks
Tyler Ottosson Illawarra Hawks
Jamal Shoaib Gosford City Rebels
Zak Simons Bathurst Goldminers
Michael Walker Newcastle Hunters

Reserves:

First Name Surname Association
Jonah Anderson Newcastle Hunters
Jude Jennings Newcastle Hunters
Henry Johnson Newcastle Hunters
Lachlan Mihai Coffs Harbour Suns
Eli Taylor Gosford City Rebels

 

Head Coach: Matt Bishop (West Wyalong Wildcats)
Assistant Coach: Josh Morgan (Newcastle Hunters)
Assistant Coach: Callum Wade (Maitland Mustangs)
Team Manager:  Matt Barlow (Byron Bay Beez)

U18 Country Women:

First Name Surname Association
Zali Andrews Queanbeyan Roadrunners
Shannon Burton Maitland Mustangs
Ella Dent Illawarra Hawks
Chyra Evans Newcastle Hunters
Kate Kingham Newcastle Hunters
Ruby-Belle MacDonald Illawarra Hawks
Sara Matthews Bathurst Goldminers
Audra Pasakarnis Illawarra Hawks
Amelia Raidaveta Newcastle Hunters
Jessica Relf Newcastle Hunters

Reserves:  

First Name Surname Association
Olivia Barber Albury Cougars
Maddison Baxter Port Macquarie Dolphins
Sarah Cooper Newcastle Hunters
Abbey Cracknell Gosford City Rebels
Annabelle Stubbs Newcastle Hunters
Georgia Starr Tea Gosford City Rebels

 

Head Coach: Michael Turton (Illawarra Hawks)
Assistant Coach: Kristy Bultitude (Maitland Mustangs)
Assistant Coach: Lesa Mason (Newcastle Hunters)
Team Manager:  Meg Brannon (Illawarra Hawks)

Country High Performance Coach, Curtis Sardi said it was a tough process to select the final teams for the Men & Women Country sides but is adamant that the selected athletes will exceed expectations in Townsville. 

“With such a large arrange of talented and skilful athletes in Country NSW, we have narrowed it down to who we believe will represent Country NSW at a high level and continue to build on the hard work that began last year,” Sardi said.

 

Congratulations to all our NSW U18 selected athletes and on behalf of BNSW we wish you all the luck. #NSWProud

Event: U18 Australian Junior Championships

Location: Townsville, QLD

Date: April 13th – April 20th 2019