NSW State Team Lists

U16, U18, U20, Kevin Coombs Cup & Ivor Burge NSW State Team Lists (Country & Metro)

Australian Junior Championships (AJC)

Basketball Australia conducts the Australian Junior Championships throughout the year, and Basketball NSW sends representatives from both Metro and Country to the U16 and U18 AJCs, and combined teams to the U20s.

Australian Junior Championships provide young basketballers with the opportunity to play in an elite tournament representing their club, school or state on the national stage. Australian Junior Championships have been and remain an important stepping stone in the careers of many Australian basketballers.

2021

U20 Men (Blue)

First Name Family Name Association
Ryan Abbott Sydney Comets
Kwabena Brefo Hills Hornets
Zeke Evans Lithgow Lazers
Evan Kilminster Newcastle Hunters
Jack McWilliams Camden Valley Wildfire
Ignatius Mitchell Sydney Comets
Robert Moore Norths Bears
Harry Morris Illawarra Hawks
Angus Ole Sydney Comets
Matthew Wacher Sydney Comets
2021

U20 Women (Blue)

First Name Family Name Association
Abbey Cracknell Gosford City Rebels
Chyra Evans Newcastle Hunters
Georgia Genner Illawarra Hawks
Alana Goodchild Hornsby Ku-Ring-Gai Spiders
Kitty Henderson Manly Warringah Sea Eagles
Kate Kingham Newcastle Hunters
Ruby MacDonald Illawarra Hawks
Isabelle Morgan Norths Bears
Millie Prior Manly Warringah Sea Eagles
Holly Wills Manly Warringah Sea Eagles
2021

U20 Men (White)

First Name Family Name Association
Thomas Buvac Sydney Comets
Kaia Isaac Maitland Mustangs
Angus Lake Bankstown Bruins
Fletcher MacDonald Illawarra Hawks
Isaiah Oste-Pinder Illawarra Hawks
Mitchell Smith Hills Hornets
Andrew Swanson Sydney Comets
Michael Walker Newcastle Hunters
Jordan Willis Sutherland Sharks
Michael Yoong Norths Bears
2021

U20 Women (White)

First Name Family Name Association
Piper Anderson Sydney Comets
Shannon Burton Maitland Mustangs
Sarah Cooper Newcastle Hunters
Rachel Dunlop Bankstown Bruins
Emily Garland Sutherland Sharks
Sara Matthews Bathurst Goldminers
Zoey Miller Manly Warringah Sea Eagles
Audra Pasakarnis Illawarra Hawks
Amelia Raidaveta Newcastle Hunters
Inez Tanoi Sydney Comets
2021

U18 Metro Men

First Name Family Name Association
Christian Aukuso Sydney Comets
Isaac Ayoubi Sydney Comets
Harrison Evans Norths Bears
Gordon Gill Bankstown Bruins
Marcus Hamilton Sydney Comets
Samuel Lewis Sydney Comets
Lucas Morgan Norths Bears
Anthony Mundine Sydney Comets
James O’Donnell Norths Bears
Tyrese Proctor Sutherland Sharks/ NBA GA
2021

U18 Metro Women

First Name Family Name Association
Dylan Alexander Sydney Comets
Meera Coburn Manly Warringah Sea Eagles
Jada Crawshaw Sydney Comets
Felicity Henderson Manly Warringah Sea Eagles
Alexandra Kayrouz Sydney Comets
Caitlyn Martin Penrith Panthers
Sari Mowbray Manly Warringah Sea Eagles
Rose Nelson Penrith Panthers
Carla Pitman Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Chloe Williams Penrith Panthers
2021

U18 Country Men

First Name Family Name Association
Joshua Dent Illawarra Hawks
Harrison Iliffe Illawarra Hawks
Harley Kent Byron Beez
Joshua Morgan Central Coast Rebels
Will Mortimore Maitland Mustangs
Noah Pagotto Port Macquarie Dolphins
Judah Kami Illawarra Hawks
Noah Shiels Newcastle Hunters
Isaiah Walter Central Coast Rebels
Jackson Ware Byron Beez
2021

U18 Country Women

First Name Family Name Association
Alexandria Oliver Cootamundra Cougars
Kelsey Crossan Newcastle Hunters
Emily Foy Newcastle Hunters
Amelia Hassett Cootamundra Cougars
Isla Juffermans Coffs Harbour Suns
Asha Phillips Illawarra Hawks
Mila Wawszkowicz Maitland Mustangs
Bridie White West Wyalong Wildcats
Grace Whyte Albury Cougars
Hannah Rowe Newcastle Hunters
2021

U16 Metro Men

First Name Surname Association
Jesse Edwards Sutherland Sharks
Thomas Evans Norths Bears
Kingsley Gyesi-Bisah Norths Bears
Steven Hall Bankstown Bruins
Christian Idris Sydney Comets
Charlie McBeath Bankstown Bruins
Ariik Pech Norths Bears
Brandon Salis Norths Bears
Bailey Thom Hills Hornets
Noah Webb Penrith Panthers
2021

U16 Metro Women

First Name Surname Association
Lily Austin Bankstown Bruins
Emilie Bessell Norths Bears
Opal Bird Manly Warringah Sea Eagles
Kira-May Filemu Bankstown Bruins
Jessie-May Hall Bankstown Bruins
Azaleeah Oloapu Bankstown Bruins
Ruby Perkins Norths Bears
Alana Reddy Manly Warringah Sea Eagles
Eleanor Trout Manly Warringah Sea Eagles
Sienna Tutani Camden Valley Wildfire
2021

U16 Country Men

First Name Surname Association
Bradley Ballinger Illawarra Hawks
James Bartlett Batemans Bay Breakers
Sam Blain Port Macquarie Dolphins
Hudson Boocker Newcastle Hunters
Oliver Dyason Batemans Bay Breakers
Harry Harvey Newcastle Hunters
Tamatoa Isaac Maitland Mustangs
Angus Masters Hills Hornets
Preston McGill Byron Beez
Dylan Tea Central Coast Rebels
2021

U16 Country Women

First Name Surname Association
Hannah Chicken Newcastle Hunters
Timeeka Coleman Griffith Demons
Jade Crook Albury Cougars
Lara Dobbins Maitland Mustangs
Keira Hudson Central Coast Rebels
Athiana Kelly Newcastle Hunters
Abbey McGregor Maitland Mustangs
Saffron Shiels Newcastle Hunters
Jess Stone Central Coast Rebels
Hope White Maitland Mustangs