D-League

The aim of the D-League is to identify talented players and coaches in a tournament-style environment.

D-League

The aim of the D-League is to identify talented players and coaches, who are competing and coaching within the NSW Spalding Waratah Junior Leagues and assist with their development by having them train, play and coach against each other in a tournament-style environment.

2021 Event Postponed to January 2022

2022 D-League Dates:

Basketball NSW has made some changes to the format for 2021/22 due to the disruptions caused by COVID-19.

2022 D-League Dates:
→ U14 (Bankstown) 8-10th January
→ U16 & U18 (Penrith) 14-17th January
→U15 & U17 (Penrith) 22-24th January

High Performance Trial Dates

Age Groups

→U14 Boys & Girls (born 2009)
→U15 Boys & Girls (born 2008)
→U16 Boys & Girls (born 2007)
→U17 Boys & Girls (born 2006)
→U18 Boys & Girls (born 2006/2005)

Selection Process:

With the disruptions caused by COVID-19 this year, the selection process for athletes for D-League will vary slightly. The following criteria will be looked at when considering all applicants:

→ BNSW High Performance Trials
→ BNSW High-Performance Coaches;
→ Past performances at BNSW events

To be selected for D-League, athletes must display elements of the following:

  • Outstanding potential to compete at a higher level
  • Athletic ability e.g. speed, height, quick hands and strength;
  • Demonstrated attitude to become an exceptional basketball player
  • Be highly receptive to coaching
D-LEAGUE SELECTIONS

Under 14

U14 Metro Girls

First Name Surname Association
Juhi Balu Hills Hornets
Genevieve Benson Norths Bears
Lyra Clark Hills Hornets
Kate Farrer Inner West Bulls
Alicia Fevre Hills Hornets
Sienna Fishpool Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Lani Gremmo Manly Warringah Sea Eagles
Caitlyn Grima Hills Hornets
Tara Hayes Manly Warringah Sea Eagles
Desiree Lin Sydney Comets
Mia Lily Monique Minshall Sydney Comets
Amina Mustafic Camden Valley Wildfire
Candice Pinto Manly Warringah Sea Eagles
Claire Pittman Sydney Comets
Ryanna Roman Norths Bears
Marley Sialeipata Sydney Comets
Peyton Skinner Hills Hornets
Angela Tako Penrith Panthers
Matilda Trout Manly Warringah Sea Eagles
Kaiah Wong Bankstown Bruins

 

U14 Metro Boys

First Name Surname Association
Obi Adler Norths Bears
Mataius Alcasid Blacktown Storm
Ethan Custodio Hills Hornets
Hugo Deman Norths Bears
Jack Gleeson Sutherland Sharks
Henry Hecimovic Norths Bears
Eoin Isaako Bankstown Bruins
Emin Joldic Sydney Comets
Jacob Kimball Manly Warringah Sea Eagles
Archie Lucas Manly Warringah Sea Eagles
Aston Masella Inner West Bulls
Riley McNulty Penrith Panthers
Louis Pichler Norths Bears
William Rintoul Sydney Comets
Jasper Rock Sydney Comets
Elijah Rone Blacktown Storm
August Straker Penrith Panthers
Max Venardos Bankstown Bruins
Josiah Viaje Norths Bears
Gosho Vishanin Sydney Comets

 

U14 Country Girls

First Name Surname Association
Leah Blakemore Albury Cougars
Molly Coble Illawarra Hawks
Annalise Crawley Coffs Harbour Suns
Lily Curry Goulburn Bears
Hayley De Friskbom Maitland Mustangs
Charlie Gibson Albury Cougars
Bree Gillespie Leeton Eagles
Marli Gilmour Newcastle Hunters
Sosha Hellman Newcastle Hunters
Erica Holzigal Tamworth Thunderbolts
Maya Hopkins Illawarra Hawks
Cleo Hopper West Wyalong Wildcats
Zoe Keeble Newcastle Hunters
Emma Kerr Yamba Trawlers
Isabel Morgan Newcastle Hunters
Alina Pasakarnis Illawarra Hawks
Madelyn Potter Coffs Harbour Suns
Phoebe Rowston Albury Cougars
Clancy Toshack Dubbo Rams
Ellie Wright Albury Cougars

 

U14 Country Boys

First Name Surname Association
Ezra Baldwin Shoalhaven Tigers
Zac Barton Central Coast Waves
Luca Bennett Central Coast Rebels
Noah Carr Central Coast Rebels
Luka De Bol Illawarra Hawks
William Dobbins Maitland Mustangs
Jett Edwards Moss Vale Magic
Rohan Greentree Newcastle Hunters
Thomas Hofman Illawarra Hawks
Ari Kubank Newcastle Hunters
Solomon Liu Leeton Eagles
Slater Luckey Newcastle Hunters
Connor Marr Moss Vale Magic
Cooper O’Neill Dubbo Rams
Oluwakorede Olutayo Coffs Harbour Suns
Max Proctor Maitland Mustangs
Fraser Sharpe Albury Cougars
Cohen Weir Dubbo Rams
Billy Whitfield Albury Cougars
Lucas Williams Albury Cougars
D-LEAGUE SELECTIONS

Under 15

U15 Metro Girls

First Name Surname Association
Nadia Aukuso Sydney Comets
Eva Bailey Hills Hornets
Angelina Bezzina Sydney Comets
Sienna Clark Hills Hornets
Francesca Cusack Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Sophie Dix Manly Warringah Sea Eagles
Ebony Dixon Manly Warringah Sea Eagles
Rebecca Donnelly Sydney Comets
Abbey Garland Sutherland Sharks
Malki Halwala Sydney Comets
Olivia Hastings Norths Bears
Abbey Hush Manly Warringah Sea Eagles
Llianna Jacob Hills Hornets
Chloe Kho Sydney Comets
Josie Klarenaar Norths Bears
Lauren Martin Penrith Panthers
Juliet Poole Norths Bears
Kaila Proctor Bankstown Bruins
Imogen Trout Manly Warringah Sea Eagles
Khloe Veloso Penrith Panthers

 

U15 Metro Boys

First Name Surname Association
Kingsley Barnett Hills Hornets
Xavier Di Zio Norths Bears
Bol Diing Norths Bears
Marko Dopudj Bankstown Bruins
Xander Ezzy Sutherland Sharks
Philipp Gerasimov Hills Hornets
Bailey Hanson Norths Bears
Riley Hayhow Hills Hornets
Dominik Lisica Sydney Comets
Benjamin Murray Norths Bears
Jamaal Osikoya Blacktown Storm
Austin Prosser Manly Warringah Sea Eagles
Trasel Rone Blacktown Storm
Keith Solis Manly Warringah Sea Eagles
Lado Sule Hills Hornets
Brady Sullivan Norths Bears
Nikola Valkovic Manly Warringah Sea Eagles
Marik Van Kilian Manly Warringah Sea Eagles
Nicholas Wendt Norths Bears
Kyan Wilton Camden Valley Wildfire

 

U15 Country Girls

First Name Surname Association
Skye Adams Queanbeyan Roadrunners
Miller Bonham Illawarra Hawks
Isabelle Burns Maitland Mustangs
Sienna Curtis Illawarra Hawks
Priya Shanti Fawcett Central Coast Rebels
Chelsea Groves Illawarra Hawks
Mackenzie Hassan Griffith Demons
Tully Jarvis Coffs Harbour Suns
Kira Juffermans Coffs Harbour Suns
Ellie Lyons Albury Cougars
Emily McArthur Newcastle Falcons
Kijana McCowan Albury Cougars
Kiara McKeown Dubbo Rams
Sophie McMullen Tamworth Thunderbolts
Matilda Percival Maitland Mustangs
Lillian Ragan Illawarra Hawks
Shikinah Roberts Lismore Storm
Mia Roseworne Newcastle Falcons
Isabelle Spruce Newcastle Falcons
Millie Sutcliffe Dubbo Rams

 

U15 Country Boys

First Name Surname Association
Zain Abbas Newcastle Falcons
Tyrone Ah Wong Maitland Mustangs
Tama Besuijen Newcastle Falcons
Joshua Boyle Coffs Harbour Suns
Jett Chaniotis Lithgow Lazers
Peni Finefeuiaki Newcastle Falcons
Benjamin Flegeltaub Albury Cougars
Tai Flores Maitland Mustangs
Rylan Frazer Albury Cougars
Brodi Kirby Newcastle Falcons
Aki Langford Illawarra Hawks
Lucas Matthews West Wyalong Wildcats
Brock McMaster Coffs Harbour Suns
Charlie Mogg Central Coast Rebels
Lochy Nolan Gilgandra Windmills
Oliver Power Central Coast Rebels
Jayden Tawake Maitland Mustangs
Isaac Turton Illawarra Hawks
Logan Wallace Maitland Mustangs
Edward Williams Albury Cougars
D-LEAGUE SELECTIONS

Under 16

U16 Metro Girls

First Name Surname Association
Chanel Bastin Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Indigo Bell Norths Bears
Freya Bijkerk Manly Warringah Sea Eagles
Bailey DeForest Manly Warringah Sea Eagles
Georgia Ell Norths Bears
Riley Ese Bankstown Bruins
Leilani Filemu Bankstown Bruins
Erica Finney Norths Bears
Jessie-May Hall Bankstown Bruins
Sofia Hunt Penrith Panthers
Zoe Jackson Penrith Panthers
Jasmine Karagiannis Sydney Comets
Jennifer Mailei Bankstown Bruins
Lucy Mead Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Porscha Paredes Norths Bears
Ruby Perkins Norths Bears
Ella Rehayem Bankstown Bruins
Niamh Smith Manly Warringah Sea Eagles
Cassidy Thomson Manly Warringah Sea Eagles
Abbey Vallance Bankstown Bruins

 

U16 Metro Boys

First Name Surname Association
Nikola Alavanja Camden Valley Wildfire
Brian Ansuh-Yeboah Hills Hornets
Myles Buvac Sydney Comets
Lachlan Clague Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Kobby Dankwa Sutherland Sharks
Kody Davis Warrington Norths Bears
Joaquin Gonzalez Norths Bears
Brooklyn Ili Hills Hornets
Alexander Kirievsky Sydney Comets
Henry Lau Norths Bears
Hugh Lucas Manly Warringah Sea Eagles
Bailey Macarthur Sutherland Sharks
Thomas Mans Manly Warringah Sea Eagles
Gabriel Markovtzev Inner West Bulls
Jed Moor Sydney Comets
Ariik Pech Norths Bears
Jayson Symin Hills Hornets
Peter Tanevski Sutherland Sharks
Christian Wells Penrith Panthers
Lamar Wright McGuirt Sydney Comets

 

U16 Country Girls

First Name Surname Association
Matilda Burns Maitland Mustangs
Charlotte Cougle Coffs Harbour Suns
Jade Crook Albury Cougars
Sarah Downes Newcastle Falcons
Lea-Bella Foa’i-Auimatagi Newcastle Falcons
Annabelle Hedger Central Coast Rebels
Claudia Hocking Albury Cougars
Audrey Hogg Albury Cougars
Amelia Irvin Leeton Eagles
Elle Kaluski Newcastle Falcons
Georgia McCormack West Wyalong Wildcats
Aleira McCowan Albury Cougars
Emerson McCrea Illawarra Hawks
Abbey McGregor Maitland Mustangs
Charlize Morrison Coffs Harbour Suns
Alexis Plater Coffs Harbour Suns
Lilly Short Byron Beez
Mia Smyth Central Coast Rebels
Katiah-Ann Tait Queanbeyan Roadrunners
Ciara Wilkinson Central Coast Waves

 

U16 Country Boys

First Name Surname Association
Jye Barlow Byron Beez
Jake Bauerle Albury Cougars
Sam Blain Port Macquarie Dolphins
Blake Collins Port Macquarie Dolphins
Oliver Dyason Batemans Bay Breakers
John Ryder Edwards Moss Vale Magic
Leo Geerling Albury Cougars
Harrison Green Newcastle Falcons
Edward Jennings Newcastle Falcons
Ethan Johnston Byron Beez
Ty Lockwood Byron Beez
Caius Lowe Albury Cougars
Jesse Maier Central Coast Rebels
Kobe O’Callaghan Leeton Eagles
Jai Simcoe Lithgow Lazers
Joshua Spark Illawarra Hawks
Simon Troup Newcastle Falcons
Henry Wawszkowicz Maitland Mustangs
Charlie Whale Tamworth Thunderbolts
Harrison Wilson Albury Cougars
D-LEAGUE SELECTIONS

Under 17

U17 Metro Girls

First Name Surname Association
Rhianna Arifeae Norths Bears
Siennah – Lilly Bourke Penrith Panthers
Alannah Ellis Hills Hornets
Leah Fowler Hills Hornets
Ella Gale Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Kirsty Gill Bankstown Bruins
Madison Kerry Sutherland Sharks
Holly Lewis Sydney Comets
Lola Mactavish Sydney Comets
Sophie Moore Norths Bears
Amber Ortega Manly Warringah Sea Eagles
Eva Osborn Norths Bears
Ellee Saab Penrith Panthers
Rheagan Sialeipata Sydney Comets
Alexandra Tanner Norths Bears

 

 

 

 

 

 

U17 Metro Boys

First Name Surname Association
Oluwatomisin Ayodele-Osho Hills Hornets
Abdul Banse Inner West Bulls
Steven Hall Bankstown Bruins
Oliver Hammond Manly Warringah Sea Eagles
Marley Henare Sydney Comets
Bailey Holt Sydney Comets
Liam Isaako Bankstown Bruins
Sergej Jakovljevic Hills Hornets
Charlie McBeath Bankstown Bruins
Kodhi McStraw Hills Hornets
Kai Organ Manly Warringah Sea Eagles
Ashton Kyle Pahanel Hills Hornets
Julian Reynolds Norths Bears
Rombe Sule Hills Hornets
Danil Vasiliev Sydney Comets

 

 

 

 

 

 

 

U17 Country Girls

First Name Surname Association
Nina Aboitiz Ballina Breakers
Indiana Baldwin Coffs Harbour Suns
Paige Cooke Maitland Mustangs
Natalie Dalton Central Coast Rebels
Charli Dignam Illawarra Hawks
Poppy Doran Newcastle Falcons
Imogen Folitarik Central Coast Rebels
Olivia Hopper West Wyalong Wildcats
Zoe Hutchison Narrandera Knights
Zoe Naylor Central Coast Rebels
Sasha Oxland Ballina Breakers
Sophie Prior Central Coast Rebels
Caitlin Quintal Wagga Wagga
Jemma Rae-Banks Central Coast Rebels
Halle Shipton Illawarra Hawks
Georgia Tomlins Central Coast Rebels

 

 

 

 

 

U17 Country Boys

First Name Surname Association
Harrison Barton Tamworth Thunderbolts
Hudson Boocker Newcastle Falcons
Ruben Borg Illawarra Hawks
Kade Bradley Illawarra Hawks
Charlie Caffery Maitland Mustangs
Rhys Carey Port Macquarie Dolphins
Samuel Cutts Maitland Mustangs
Tallis Evans Newcastle Falcons
Milo Fallows Illawarra Hawks
Toby Harper Port Macquarie Dolphins
Harry Harvey Newcastle Falcons
Campbell McSpadden Newcastle Falcons
Noah Rowston Albury Cougars
Pheonix Souter Tamworth Thunderbolts
Jacob Walsh Albury Cougars
Samuel Webb Albury Cougars
D-LEAGUE SELECTIONS

Under 18

U18 Metro Girls

First Name Surname Association
Dylan-Jada Alexander Sydney Comets
Lily Austin Bankstown Bruins
Emilie Bessell Norths Bears
Opal Bird Manly Warringah Sea Eagles / CoE
Annabelle Bowden Norths Bears
Kiana Carty Manly Warringah Sea Eagles
Meera Coburn Manly Warringah Sea Eagles
Lucy Corke Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Chloe Dix Manly Warringah Sea Eagles
Emma Donnelly Sydney Comets
Kira-May Sophia Filemu Bankstown Bruins
Ashleigh Kerr Bankstown Bruins
Ella Leasuasu Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Caitlyn Martin Penrith Panthers
Makayla Minshall Sydney Comets
Azaleeah Destiny Oloapu Bankstown Bruins
Kasey Quigley Hornsby Ku Ring Gai Spiders
Alana Reddy Manly Warringah Sea Eagles
Eleanor Trout Manly Warringah Sea Eagles
Sienna Tutani Camden Valley Wildfire
Aislinn Waller Sutherland Sharks

 

U18 Metro Boys

First Name Surname Association
Emmett Adair Norths Bears
Christian Aukuso Sydney Comets
Issac Ayoubi Sydney Comets
Matija Beric Inner West Bulls
Remy Davis Warrington Norths Bears
Jesse Edwards Sutherland Sharks
Thomas Graetz Norths Bears
Kingsley Gyesi-Bisah Norths Bears
Benjamin Kaye Inner West Bulls
John Koudakpo Blacktown Storm
Samuel Lewis Sydney Comets
Saxon McWilliam Hills Hornets
Anthony Mundine III Sydney Comets
James O’Donnell Norths Bears
Vaughn Prosser Manly Warringah Sea Eagles
Marko Rangan Hills Hornets
Brandon Salis Norths Bears
Bailey Thom Hills Hornets
Noah Webb Penrith Panthers
Jake Weinstein Sydney Comets
Benjamin Williams Norths Bears

 

U18 Country Girls

First Name Surname Association
Isabella Belavic Newcastle Falcons
Grace Bentley Moss Vale Magic
Morgan Botha Bankstown Bruins
Hannah Chicken Newcastle Falcons
Timeeka Coleman Griffith Demons
Clair Crampton Coffs Harbour Suns
Lara Dobbins Maitland Mustangs
Chloe Fraser Central Coast Rebels
Roxy George Bathurst Goldminers
Charlotte Giles Illawarra Hawks
Brianna Kelly Central Coast Rebels
Athiana Kelly Newcastle Falcons
Trelise Kirkby Port Macquarie Dolphins
Alexandria Oliver Cootamundra Cougars
Saffron Shiels Newcastle Falcons
Imogen Thompson Illawarra Hawks
Chelsea Vernon-Elliot Central Coast Rebels
Bridie White West Wyalong Wildcats
Hope White Maitland Mustangs
Keira Williams Coffs Harbour Suns

 

U18 Country Boys

First Name Surname Association
Kitiloni Bailey Illawarra Hawks
Bradley Ballinger Illawarra Hawks
Toby Barlow Byron Beez
James Bartlett Batemans Bay Breakers
Connor Coates Central Coast Waves
Bailey Dare Newcastle Falcons
Tobias Delaney Illawarra Hawks
Joshua Dent Illawarra Hawks / NBA GA
Cameron Doust Illawarra Hawks
Will Hateley Newcastle Falcons
Tamatoa Isaac Maitland Mustangs
Judah Kami Illawarra Hawks
Jeremy Kennedy Newcastle Falcons
Gabriel Lopez Newcastle Falcons
Jackson McCabe Byron Beez
Charlie McCormack West Wyalong Wildcats
Joshua Morgan Central Coast Rebels
Will Mortimore Maitland Mustangs
Noah Pagotto Illawarra Hawks
Jack Sleap Maitland Mustangs